Soros: A vállalkozószellem hiánya is okozza az euróövezet válságát
A magyar származású befektető a Portfolio.hu, és a HVCA kockázatitőke-szövetség által közösen szervezett konferencián emlékeztetett: az amerikai gazdaság sikere döntően múlt azon, hogy elősegítette a vállalkozószellem kiteljesülését. „Nagy különbséget jelent a világban, hogy egy gazdaság engedi-e a vállalkozást, annak innovatív és építő hatásait, vagy sem” – mondta. Hozzátette ugyanakkor, általában igaz Európára, hogy nincs akkora szerepe a vállalkozószellemnek, mint az Egyesült Államokban, és ez fontos tényező abban, hogy az euróövezet súlyos válságban van.
Kifejtette: a válság legsúlyosabb hatása, hogy a gazdaság finanszírozásának forrásai nem állnak rendelkezésre Európában, különösen a kockázati tőke és a növekvő vállalatok szempontjából. „A súlyos hitelszűke az európai problémák középpontjában van, különösen a nagy adóssággal küzdő államokban” – mondta. A befektető szerint Európában még mindig él a 2007-08-as válság öröksége és még mindig élnek – az euróövezeti válság formájában – a gazdasági egyensúlytalanságok. Egyben abbéli várakozásának adott hangot, hogy 2014 „turbulens” év lesz Európában.
Soros György szerint ebben a közép-kelet-európai térség is érintett, jóllehet talán kevésbé mint az euróövezet. Lengyelország az egyik jobban teljesítő gazdaság, csakúgy mint Csehország, míg Magyarország más, sajátos gondokkal küzd – tette hozzá. A budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) alapítója szerint egy sikeres társadalomhoz meg kell találni az egyensúlyt a szabadpiac és az állami felügyelet között. Mint mondta, teljesen szabad vállalkozások esetén nagyon instabil és egyoldalú lesz a társadalom. A vállalkozásokat felügyelni kell – hangsúlyozta. Ám, ha nagyon egyoldalú lesz egy társadalom, és a felügyelet túl erős, akkor az nem jó – mondta, és példaként említette a „térséget elnyomó szovjet uralmat”. Soros György kérdésre válaszolva jelezte, hogy általában elkerülte a közép-kelet-európai befektetéseket, hiszen az ilyen tevékenység érdekkonfliktust jelentene jótékonysági tevékenységével, amely – mint mondta –, „nagyon erős a posztszovjet térségben”.
Összesen 35 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Vállalkozni csak befektetés árán lehet, és ha egy országot kifosztottak, hitelt meg csak uzsorakamatra és politikai feltételekhez kötve kínálnak, akkor meglehetősen visszataszító számonkérni rajta a "vállalkozó szellemet".
"...a gazdaság finanszírozásának forrásai... " pedig nemlétező pénzeszközök, banki és tőzsdei trükkökkel előállított hitelpénzek, amikkel hatalmas költségeket akasztanak a kiszolgáltatottak nyakába.
Ha ez a sorosi nyomulás fentnevezett részéről egy választási kampánykörút része, beavatkozás kishazánk életébe, és valójában semilyen gazdaságpolitikai jelentősége nincsen, akkor jobb lenne, ha szépen elmenne oda, ahonnan jött...
Az a legnagyobb baj, hogy az ilyen vállalkozószellemek eltakarítására, mint a Soros, nincs elég vállalkozó szellemű.
A vallalkozashoz nem a szellem hianyzik hanem a toke...
Az amerikai vállakozószellem szabadsága vezetett a 2008-as világgazdasági válsághoz, pontosabban a bankok etikátlan, harácsoló mentalitása.
Valóban, hitelekből kellett ezeket a rabló bankokat mindenütt feltőkésíteni, a mi jövőnk rovására felvett hitelekből, s ők mindig csak jól jöttek ki a játszmákból.
Az elnyomó oroszok mindig is a nemzetközi zsidó tőke célkeresztjében álltak, s az oroszok nem véletlenül paterolták ki Soros és barátai felforgató tevékenységet végzó alapítványait. Sajnos nálunk rothasztják a társadalmat, bűzlik tőlük a levegő.
Horthy ismét bevonulhatna Budapestre.
Ebben azért én nem lennék ennyire biztos.
Egy órával hamarabb kelt.
Így dolgozott napi 25 órákat. Mint oly sokan.
Lehet, hogy nem jól választott.
Én ezt a következtetést vonnám le. Magamnak.
Nyugodtan váltson.
Fémipari szakmákban munkaerőhiány van.
Nem feladni kell, hanem váltani.
A sültgalamb már elrepült.
Soros György nem vállalkozó, hanem mentalista, a pénz bűvésze. Olyan személy aki a nem létezőt is létezőként tudja előadni, eladni.
A hivatkozott előadáson elmondta, hogy legjobban fizetett kritikusa a világnak, önmagát nem tartja vállalkozónak, bár technikailag megfelelne ennek a definíciónak. Mindez részekre bontva megfelel a bevezető mondatban foglaltaknak.
Ami pedig a vállalkozó szellemet illeti kijelenthetjük, hogy az emberek legfeljebb 10 %-a mondható olyan vállalkozó szelleműnek, aki ért hozzá, eligazodik az útvesztők között, s folyamatosan képes megújulni. Ez azonban csak az alap, mert ismeretség, információ és nem utolsó sorban tőke is szükséges. Mindez azonban semmit sem ér, ha a vállalkozás által végzett tevékenységnek nincs piaca, nincs kereslet. Az USA vállalkozóit és a volt szocialista országok vállalkozóit felesleges összehasonlítani, mert az egyiknek évszázados tapasztalata, gyakorlata és rálátása van, addig a másiknak legfeljebb elképzelése, amely legtöbb esetben téves eszméken alapszik. A magyar vállalkozások többsége még a saját üzleti tervét sem tudja megfelelően elkészíteni. Képletesen mondva; csak a mát látja, a holnapot már nem. Ez sem véletlen, hiszen legtöbbjük nem készterméket állít elő, hanem valamelyik nagyobb cégbe – legtöbbször multi cégekbe – bedolgozó. Magyarország legnagyobb problémája, hogy kicsi a feldolgozó ipara. Ami van az is csak egy-két ágazatra korlátozódik. Ehhez még az is társul, hogy a belső fogyasztásának nagyobb hányada nem belföldi termelésben kerül a belső piacra, holott az alapok meglennének. Úgy összegezhetjük röviden; 1990-től egy hibás gazdaságpolitika folytán rossz gazdasági struktúrát alakítottak ki. Szerintem ennek megváltoztatásához, kedvező körülmények között is legalább másfél-két évtizedre van szükség.
Kösz nem.
Igen nagy távolságra vagyok az áras népektől, külsőleg és belsőleg egyaránt.
Akit érdekel a „helyi pénz” témája érdemes elolvasni a linken található interjút, amely Gyulai Iván ökológussal készült.
http://penzcsinalok.transindex..
Soros gondolkodásmódja áll távol tőlem, mely mentalitás az áras népeké.
Egyáltalán nem érdekel, hogy mit mond és az sem, hogy mit tesz. Sokkal inkább gondolom, hogy menjen a francba az, aki egy tollvonással képes egy ország gazdaságát gajra vágni, és menjen vele mind, aki másokon élősködik a degenerált pilótajátékaival és spekulációival. Nagyot lélegezne a világ, ha megszabadulhatn ezektől a parazitáktól.
Bejelentkezés